Thursday October 9
Rock and Blues Vinyl Night - The Mitre, Stourbridge.
Open Acoustic Night - The Garibaldi, Stourbridge.
Open Mic Night - The Cross Inn, Kinver.
Pete Johansson – The Slade Rooms, Wolverhampton.
The Comedy Carousel, Andy Robinson, Ian Smith plus Paul Thorne – Glee Club, Birmingham.
James Acaster – Glee Club Studio, Birmingham.
Alestorm, Lagerstein, Redrum plus Rainbowdragoneyes – O2 Academy 2, Birmingham.
Catapult Club feat. Beyond the Eclipse, Samsara, Let Vengeance Rise, Malitia Inc. plus Changing Tides – O2 Academy 3, Birmingham.
Dirty Dancing – Grande Theatre, Wolverhampton.
The Commandments plus Kriss Marco – The River Rooms, Stourbridge.
Born, Bred, Believes: Roy Bailey plus Grace Petrie – Cellar Bar, Katie Fitzgerald’s, Stourbridge.
Reloaded Alternative Disco – Moochers, Stourbridge.
CBSO Bruch’s Violin Concerto – Symphony Hall, Birmingham, 2.15pm start.
Kerry Ellis – Town Hall, Birmingham.
Comedy Night: Chris Turner, Jonny Awsum plus Zoe Lyons – Bramall Music Building, Birmingham.
Half Man Half Biscuit – Robin 2, Bilston.
Friday October 10
Rhythm Beat 25+ - Benjamin's, Halesowen.
Comedy Night - The Holly Bush, Cradley Heath.
Al Murry The Pub Landlord – Civic Hall, Wolverhampton.
Tony Law - The Slade Rooms, Wolverhampton.
David Trent, Ryan Cult, Ian Smith plus Sean Meo – Glee Club, Birmingham.
Intrigue in Tangiers plus Maggie Brina – Glee Club Studio, Birmingham.
Mamas Gun – O2 Academy 3, Birmingham.
The Lawrence Arms, Sam Russo plus Bangers – O2 Academy 2, Birmingham.
Propaganda feat. The Libertines’ Carl Barat (DJ set) – O2 Academy, Birmingham.
Behind The Blinds – Old Joint Stock, Birmingham.
Dirty Dancing – Grande Theatre, Wolverhampton.
Swede Dreamz Abba tribute – The River Rooms, Stourbridge.
Punk’d – Cellar Bar, Katie Fitzgerald’s, Stourbridge.
Black Country Community: A Celebration of The Music of Glenn Hughes – Moochers, Stourbridge.
Jazzlines: James Allsopp Quartet – Symphony Hall Cafe Bar, Birmingham.
Tony Hadley – Symphony Hall, Birmingham.
Eddi Reader – Town Hall, Birmingham.
Philip Clouts Quartet – Bonded Warehouse, Stourbridge.
Hi-On Maiden, Sack Sabbath plus Thin Lizzy Experience – Robin 2, Bilston.
Saturday October 11
Tribute show Olly Murs and Robbie Williams – Civic Hall, Wolverhampton.
Jettblack – The Slade Rooms, Wolverhampton.
David Trent, Ryan Cult, Ian Smith plus Sean Meo – Glee Club, Birmingham.
I Am Legend: MC Trigga – O2 Academy, Birmingham.
Dirty Dancing – Grande Theatre, Wolverhampton.
Bee Gees Fever – The River Rooms, Stourbridge.
Barnstormer plus Skewhife – Cellar Bar, Katie Fitzgerald’s, Stourbridge.
Rattlesnake Jake – Moochers, Stourbridge.
Doc Brown – Town Hall, Birmingham.
Sammi Lou - Ex-servicemen’s Club, Dudley.
Caro Emerald – NIA, Birmingham.
Debby Alexander – Liberal Club, Cradley Heath.
Kevin Taylor - The Laurels Social Club, Colley Gate.
The South plus David Ford – Robin 2, Bilston.
Ricky Jones – Sports and Social Club, Cradley.
Sunday October 12
Free and Easy with Mel Thomas - The Laurels, Colley Gate.
Sunday Shenanigans – Moochers, Stourbridge.
The Monobloggers, Mr George’s Famous Last Words plus Aiden Best – The Slade Rooms, Birmingham.
Rough Works – Glee Club, Birmingham.
Ex Cathedra and Baroque Orchestra – Town Hall, Birmingham.
Aaron Knight - Ex-servicemen’s Club, Dudley.
Stephen Cesari – Liberal Club, Cradley Heath.
John Lees’ Barclay James Harvest plus Tin Spirits – Robin 2, Bilston.
Monday October 13
Open Mic Night - Katie Fitzgerald’s, Stourbridge.
Open Stage - The River Rooms, Stourbridge.
Skillet – Wulfrun Hall, Wolverhampton.
Dan Wilson – Glee Club, Birmingham.
The Hold Steady plus The So So Glos – O2 Academy 2, Birmingham.
Flagship – O2 Academy 3, Birmingham.
Thomas Trotter – Town Hall, Birmingham, 1pm start.
ECHO Rising Stars: Quatuor Ardeo – Town Hall, Birmingham.
Tuesday October 14
Folk and Acoustic Night - The Plough, Wollaston.
Singles and Friends – The River Rooms, Stourbridge.
Climates plus Acres – The Slade Rooms, Wolverhampton.
Tim Key – Glee Club, Birmingham.
Eliza and The Bear, Lisbon plus Charlotte Carpenter – O2 Academy 3, Birmingham.
Alison Balsom – Town Hall, Birmingham.
An Audience with John Lydon – Adrian Boult Hall, Birmingham.
Jazzlines: Neil Cowley Trio – CBSO Centre, Birmingham.
Steve Harley acoustic – Robin 2, Bilston.
Wednesday October 15
Jam Night - The Maverick, Amblecote.
Open Mic Night - Plough and Harrow, Kinver.
Irish Session - Katie Fitzgerald's, Stourbridge.
Tom Stade – Glee Club, Birmingham.
Kid Link – O2 Academy, Birmingham.
Bike and Classic Car Night – The River Rooms, Stourbridge.
Alan Warden – Karma Restaurant, Wollaston.
The Radiophonic Workshop – Town Hall, Birmingham.
Tribute Show by Alan Becks – Liberal Club, Cradley Heath.
Martin Smith plus Chaos Curb Collaborations – Robin 2, Bilston.
Damn The Weather – The Laurels Social Club, Colley Gate.
Thursday October 16
Rock and Blues Vinyl Night - The Mitre, Stourbridge.
Open Acoustic Night - The Garibaldi, Stourbridge.
Open Mic Night - The Cross Inn, Kinver.
Simon Evans – The Slade Rooms, Wolverhampton.
Comedy Carousel: Andy Robinson plus Carl Donnelly – Glee Club, Birmingham.
John Allen and John E Vistic – Glee Club, Birmingham.
Justin Furstenfield – O2 Academy 2, Birmingham.
Klee String Quartet: Bartok and Brahms – Symphony Hall, Cafe Bar, Birmingham, 5.30pm start.
CBSO Bartok Uncovered – Symphony Hall, Birmingham.
Bernie Torme, Broken Chords plus Redline – Robin 2, Bilston.
Friday October 17
Rhythm Beat 25+ - Benjamin's, Halesowen.
Comedy Night - The Holly Bush, Cradley Heath.
Johnny Marr – The Civic Hall, Wolverhampton.
Paul Chowdhry – Wulfrun Hall, Wolverhampton.
Dave McPherson – The Slade Rooms, Wolverhampton.
Mickey Sharma, Andrew O’Neill, Mark Olver plus Carl Donnelly – Glee Club, Birmingham.
Andy Zaltzman – Glee Club, Birmingham.
The Modfathers – O2 Academy 3, Birmingham.
Sherlock Holmes – Old Joint Stock, Birmingham.
The 80s Project – The River Rooms, Stourbridge.
The Straight Aces – Moochers, Stourbridge.
Jazzlines: Anthony Marsden Quartet – Symphony Hall Cafe Bar, Birmingham, 5pm start.
Elaine Page – Symphony Hall, Birmingham.
Seth Lakeman – Town Hall, Birmingham.
Jazzlines Fellows Showcase: Percy Pursglove – CBSO Centre, Birmingham.
Aaron Knight – Sports and Social Club, Cradley.
Robert Alexander Giles as Michael Jackson – Robin 2, Bilston.
Saturday October 18
The Boomtown Rats – Wulfrun Hall, Wolverhampton.
Punjabi Wolves White Collar Boxing – Civic Hall, Wolverhampton.
Mickey Sharma, Andrew O’Neill, Mark Olver plus Carl Donnelly – Glee Club, Birmingham.
Katy B plus Becky Hill – O2 Academy, Birmingham.
Danny and The Champions of The World, Trevor Moss and Hannah Lou plus Brokenwitt Rebels – O2 Academy 3, Birmingham.
We Are The Ocean – O2 Academy 2, Birmingham.
One Stock Boogie – The River Rooms, Stourbridge.
Ricky Cool and The In Crowd – Katie Fitzgerald’s, Stourbridge.
Lazy J – Moochers, Stourbridge.
Musical Picnic: Nia Lynn – Symphony Hall Cafe Bar, Birmingham, 10.30am start.
CBSO Bartok’s Concerto for Orchestra – Symphony Hall, Birmingham, 3pm start.
Jimeoin – Town Hall, Birmingham.
Jazzlines: London Vocal Project – CBSO Centre, Birmingham.
Steve Best - Ex-servicemen’s Club, Dudley.
Il Devo – LG Arena, Birmingham.
Marc Dark – Liberal Club, Cradley Heath.
David Laine – The Laurels Social Club, Colley Gate.
Carl Ashley - Sports and Social Club, Cradley.
Soul’d Out – Robin 2, Bilston.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here